Welcome from our headteacher

I am very proud to be the headteacher at St Bartholomew’s I and will do my best to ensure that after a very challenging few years we are able to focus on the children’s learning to work towards our vision of being an outstanding school. 

We are a large, Church of England, inner city, multi-cultural church school, which bases its ethos and vision on Christian values. We value the contribution that everyone makes to school life, placing great importance on creating fulfilled and happy people. 

Our school’s Christian vision represents all that we strive for: using the story of The Lost Sheep to underpin our belief that no child or adult be left behind and we will support all our school family to flourish and achieve their best. 

We have high expectations of all children both socially and academically. We aim to provide young people with the experiences they need to develop into successful learners; confident individuals and compassionate citizens of society. 

It is our aim that at the end of their years' at St Bartholomew’s, all children will have a sense of achievement and fulfilment as a result of their experiences here and will leave us for their next school as a flourishing individual. 

The governors, teachers, support staff and all stakeholders are dedicated to providing the best possible broad and balanced education for your child and we work enthusiastically to achieve this. 

We look forward to welcoming you to work in our school and hope it is an enjoyable and developmental experience in your professional journey. 

If you already work with us, I would like to thank you for your hard work and if you are just joining us, welcome to what I hope you will find to be a truly great experience with hard working staff and the most amazing children. 

I hope that your child will be very happy with us and I hope we can work together to ensure they achieve their best.

Please get in touch if you have any questions or concerns.

Mrs Jane Wainwright, Headteacher

Senior Management Team

Headteacher: Mrs Jane Wainwright

Deputy Headteacher & Years 5 and 6: Mr David Needham

Assistant Head Teacher & Early Years: Mrs Kath Brown

Assistant Head Teacher & Years 1 and 2: Mrs Lisa McCaffrey

Assistant Head Teacher & Years 3 and 4: Mr Billy Waters


Class Teachers

EYFS (Nursery & Reception)

Phase Leader: Faye Ingleson

Assistant Head: Mrs Brown

 

Nursery

Nursery Teacher: Mrs Nina El Ghitaoui

Covering Teacher: Miss Harvey

 

Reception

Class 1: Miss Alana Poole        

Class 2: Mrs Faye Ingleson / Miss Martha Fitzmaurice

Covering Teacher: Miss Harvey

SEND Teacher: Miss Sarah Appleton

 

Year 1 & Year 2

Phase Leader: Mrs Lisa McCaffrey

Class 3: Mr Jack Waddell

Class 4: Miss Laurie McSkimmings

Class 5: Mrs Megan Hartnett

Class 6: Mrs Emily Schofield

Class 7: Mrs Rebecca Watson

Covering class 3 to class 7: Miss Fiona Mills

PPA Cover: Miss Maria Harvey

Interventions & Class Teacher: Mrs Clare Ball

 

Year 3 & Year 4

Phase Leader: Mr Billy Waters

Class 8: Mr Tom Emmerson

Class 9: Mrs Stephanie Parker / Mrs Joanne Fields

Class 10: Miss Emma Matley

Class 11: Mr Paul Horsey

Class 12: Mr Tom Blackburn

Covering class 8 to class 12: Miss Fiona Mills & Mrs Alison Best

 

Year 5 & Year 6

Phase Leader: Mr David Needham

Class 13: Mrs Kattie Dixon

Class 14: Mr David Leadbeater

Class 15: Mrs Lyndsey Smith

Class 16: Miss Daisy Christie

Class 17: Mrs Paige Martin

Covering class 13 to class 17: Mrs Alison Best


Administration Staff

Bursar / Business Manager: Mr Richard Aaron

Administrators: Mrs Jo Drake / Mrs Lee Stead / Mrs Sarah Busby

Senior ICT Technician: Mr Paul Worsnop

Superintendent: Mr Dale Tumilty


Pastoral Staff

Family Support Lead / Designated Safeguarding Lead: Miss Collette Lawson

Family Support Assistant: Mrs Sue Handley


Support Staff

Nursery

Miss Camile Grange, Miss Emma Howden, Molly Dickinson

 

Reception

Haley Giliker, Amanda Lavery, Naoimi Baker, Zdenka Cisarova, Gurbux Panesar, Joy Igbojionu, Ralitsa Jordanova

 

Year 1 & Year 2

Lisa O’Brien, Kate Bedford, Zdenka Kissova, Jasbir Sagoo, Emma Henty, Mineeta Riyat

 

Year 3 & Year 4

Janet Roberts, Seb Wedge, Mary Stead, Sue Bent, Amy Kirby, Kath Morris

 

Year 5 & Year 6

Sam Dyer, David Middleton, Serena Breslin, Chris Dawson, Dan Howard, Fahima Begum

 

Stellar

Naomi Baker, Kirsty Oliver, Rebecca Tramontano, Andrea Hopkins, Yuk Ping Chan


Curriculum Responsibilities

Art: Laurie McSkimmings, Sarah Appleton

ICT: Rebecca Watson, Paul Worsnop

Design Technology: Jack Waddell

English: Lisa McCaffrey, Kattie Dixon, Faye Ingleson, Paige Martin

French: Emma Matley

Geography: Lyndsey Smith

History: Paige Martin

Maths: Billy Waters, Daisy Christie, Alana Poole, Emily Schofield

Music: David Leadbeater

PE: Tom Blackburn, Aiden Clipsham

PSHE: Collette Lawson, Jack Waddell, Paul Horsey

RE / Worship: Jane Wainwright

School Council: Paul Horsey

Science: Stephanie Parker, Tom Emmerson, Joanne Fields